Amateur Hour

The Amateur Hour is a nightly event which represents a variety of talented young people from the
Tri-State area.  Over 100 acts are judged several weeks prior to the Festival at Mater Dei High School,
and are narrowed down to top scored acts to compete at the festival.  Nightly winners in each division
will compete for the title on Friday at 7:00 P.M. on the Main Stage.  Tryouts will be announced this summer but are typically in Mid-August and held at Mater Dei High School.

2018 Amateur Hour Performance Times

Monday          8:00 PM    Main Stage
Tuesday         7:00 PM    Main Stage
Wednesday    7:00 PM    Main Stage
Thursday        7:15 PM    Main Stage
Friday             7:00 PM    Main Stage

 

2018 Amateur Hour Scheduled Act

 

Monday October 1st

 

Junior Division

Act #1

Justice Stillwagoner – DANCE – “Burning House”

Act #2

Corinne Stevens – DANCE – “Cuz I'm a Blonde”

Act #3

Veronica Orth – DANCE – “Rain on my Parade”

Act #4

Hannah Schuetter – TAP ROUTINE – “Tutti Fruity”

Act #5

Paisley Lupfer – DANCE – “Splish Splash”

 

Middle Division

Act #1

Arianna Ballard – SINGING – “Jump”

Act #2

Zoe Schell – DANCE – “You can't get a man with a Gun”

Act #3

Adelynn Hamilton – DANCE – “Symphony”

Act #4

Mikayla Bailey – TAP DANCE – “Bad Mama Jama”

Act #5

Zoe Schell, Katie Beshear, Kaylee Wilkerson – DANCE – “Them Girls”

 

Sr. Dance

Act #1

Gretchen Forcum – DANCE – “Footloose”

Act #2

Margo Wittmer – TAP DANCE – “When Doves Cry”

Act #3

Abbey Duvall – DANCE – “Mamma Knows Best”

 

Sr. Vocal

Act #1

Trinity Cravens – SINGING – “Life of the Party”

Act #2

Kiley James – TAP Dance and Singing – “Price Tag”

Act #3

Isaac Scheller – SINGING – “Blackbird”

 

Tuesday October 2nd

Junior Division

Act #1

Norah Robinson – DANCE – “Never Enough”

Act #2

Emma Kramer and Annabelle Schuette – DANCE – “Royal T”

Act #3

Sophia Allen, Mikaela Leonard, Lydeah Deutch – DANCE – “Shake Senora”

Act #4

Lucy Scherer – DANCE – “King of the Jungle”

Act #5

Regan Perry – SINGING – “A Million Dreams”

 

Middle Division

Act #1

Oliveah Deutsch – DANCE – “Faith”

Act #2

Brookelyn Basham – DANCE – “Hands”

Act #3

Megan Dang and Kristen Dang – DANCE – “I like it like that”

Act #4

Brielle Armstrong – SINGING – “Mama Mia”

Act #5

Oliveah Deutsch and Addy Hamilton – DANCE – “L.O.V.E.”

 

Sr. Dance

Act #1

Deanna Hardy – DANCE – “What about us”

Act #2

Morgan Briles, Deanna Hardy, Grace Kelley, Beatrice DiRienzo and Caitlyn Sozio – DANCE – “Smooth Criminal”

Act #3

Rachel Fisher and Cassidy Sozio – DANCE – “Believer”

 

Sr. Vocal

Act #1

Courtney Peveler – SINGING – “Man in the Mirror”

Act #2

Daniel Holden – Vocal – “What can I do”

Act #3

Honor Tenhumberg – DANCE – “Believer”

 

Wednesday October 3rd

Junior Division

Act #1

Emma Kramer – DANCE – “Movin'”

Act #2

Caitlin Kramer, Emma Davidson and Alyssa Coomes – TAP DANCE – “Ain't Goin Down”

Act #3

Langston Young – DANCE – “Flaunt it”

Act #4

Ashlyn Stepro – DANCE – “Let Me Entertain You”

Act #5

Bella McAtee, Karley Joy, Lola Kuntz, Nelia Ditzer, Sofia England and Aletha Doag – DANCE – “Who Let the Dogs Out”

 

Middle Division

Act #1

Hadley Manning – DANCE – “Dead in the Water”

Act #2

Roger Keene – SINGING – “Hallelujah”

Act #3

Hayden Gee – TAP DANCE – “Disco Inferno”

Act #4

Kennedy Vaught, Nanase Gore, Megan Risewick, Chloe Mullins, Paige Heiman, Maya Luna, Trisha Douglas, and Caroline Barron – DANCE – “Outside Looking In”

Act #5

Hailee Burns, Kiersi Canfield, Claire Allen, Matti Cunningham, Brookelyn Henney, Paris Henney, Brooklyn Basham and Hadley Manning – DANCE – “Beethoven's 5 secrets”


Sr. Dance

Act #1

Cassidy Sozio – DANCE – “Sing”

Act #2

Bricelynn Shields, Gretchen Simonson, Mikayla Bailey, Alana Bredemeier, Abby Jackson, Claire Schaefer, Madelyn Schaefer, Lauren Robinson and Kate Robinson – TAP DANCE – “Dee Dum Brothers”

Act #3

Madeline Berger – DANCE – “Body Love”

 

Sr. Vocal

Act #1

Julia Knight – SINGING – “In the Garden”

Act #2

Lily Beyers – SINGING – “Strawberry Wine”

Act #3

Jasmine Richardson – SINGING – “Unstooppable”

 

Thursday October 4th

Junior Division

Act #1

Ella Hall – DANCE – “Under the Willow Tree”

Act #2

Lundi Wells – SINGING – “Queen's Don't”

Act #3

Bridget Schneider – DANCE – “Let's Go”

Act #4

Matti Cunningham – DANCE – “Moonlight”

Act #5

Amelia Wolsiefer – DANCE – “I'm Available”

 

Middle Division

Act #1

Lily Hoon – DANCE – “Supermarket Flowers”

Act #2

Alana Bredemeier – Musical Solo – “Life of the Party “

Act #3

Melanie Berger – TAP DANCE – “Bills”

Act #4

Maggie Hollis – SINGING – “Church Bells”

Act #5

Kiersten Canfield – DANCE – “Not about Angels”

 

Sr. Dance

Act #1

Ashlyn Stepro, Aly Spalding, Trinity Caine, Gretchen Forcum, Emma Keith and Carli Hobbs – DANCE – “Humble”

Act #2

Caitlyn Sozio – DANCE – “Dance of the Gypsy”

Act #3

Olivia Williams-Fonner – DANCE – “River”

 

Sr. Vocal

Act #1

Jilliam Powers and Jessie Cook – SINGING – “Lay me down”

Act #2

Addison Hamilton and Lucas Lake – Vocal and Piano – Turning Tables

Act #3

Dakota Hayden – SINGING – “Boon Docks”

 

Friday October 5th

 

Junior Division

Act #1

Act #2

Act #3

Act #4

 

Middle Division

Act #1

Act #2

Act #3

Act #4

 

Sr. Dance

Act #1

Act #2

Act #3

 

Sr. Vocal

Act #1

Act #2

Act #3

 

College Division

Act #1

Alex Orth—Singing “You and I”

Act #2

Taylor Goebel—Singing “La Vie En Rose”

 


Amateur Hour Tryout Information

Tryouts will be held at Mater Dei High School Auditorioum located at 1300 Harmony Way, Evansville, In

 

Dates for tryouts are:

Wednesday August 15th  at 5:30 PM

Thursday August 16th at 5:30 PM

Click HERE for Rules and Elgibility


 

 

 

Sponsored By